ПОЧЕТНА » храна » ПИРОШКИ ОД ПАЛАЧИНКИ

ПИРОШКИ ОД ПАЛАЧИНКИ


Додадено на 17-11-2014 во храна

1 јајце

250 гр. кисела вода

брашно по потреба

3 кисели краставички

50-100 гр. пилешка шунка

1 јајце за поховање

презла

 

Јајцето, киселата вода и брашното ги мешаме со лажица смесата да стане хомогена. Ги пржиме палачинките. Краставичките и саламата ги рендаме. Врз секоја палачинка ставаме од краставичките и саламата и ги мотаме. Ги валкаме во јајце, па во презла и ги пржиме.