ПОЧЕТНА » храна » ЧОКОЛАДНИ КОЦКИ

ЧОКОЛАДНИ КОЦКИ


Додадено на 06-01-2015 во храна

Состојки:
2 јајца
200 гр шеќер
80 гр чоколада
80 гр путер
150 гр мелени бисквити
40 гр мелени ореви
Декорација:
50 гр чоколада
малку путер
неколку цели ореви
Подготовка:
Јајцата се матат заедно со шеќерот, а потоа се загреваат на пареа. Кога смесата добро ќе се загрее се додава путер и се меша додека состојките не се соединат. Тргнете го садот од оган и додадете мелени бисквити, мелени ореви и чоколада. Добро измешајте, а потоа смесата префрлете ја во калап претходно обложен со хартија за печење.
Од горе се додава прелив од чоколада и путер.  Откако ќе се олади се сече на коцки, а на секоја коцка се става по едно парче орев.