ПОЧЕТНА » храна » ШВАЈЦАРСКИ ЧОКОЛАДНИ КОЦКИ ГОТОВИ ЗА 20 МИНУТИ

ШВАЈЦАРСКИ ЧОКОЛАДНИ КОЦКИ ГОТОВИ ЗА 20 МИНУТИ


Додадено на 27-02-2015 во храна

Потребни состојки 

  • 2 јајца
  • 200 грама шеќер
  • 80 грама чоколадо за готвење
  • 140 грама мелени бисквити
  • 80 грама путер
  • 40 грама мелени ореви

Подготовка:

Изматете ги јајцата и шеќерот и оставете смесата да се загрее на тивок оган. Потоа додајте го путерот во средината и мешајте додека смесата не се соедини. Тргнете ја од оган и додајте ги мелените бисквити, чоколадото и мелените ореви. Мешајте убаво додека смесата не се соедини целосно, а потоа посипете во коцкасти калапи за колачи претходно обложени со хартија за печење. Оставете да се печат на 180 степени околу 15 минути. Откако ќе се испечат, извадете ги и наредете ги во чинија, па прелијте ги со стопено чоколадо. За декорација може да ставите по еден цел орев, кокос или какао на секоја коцка.